İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa Bölgesi İçme Suyu Tünel İnşaatında ilk kez yüzde 95'i milli sermayeden karşılanan bir TBM’den (köstebek) istifade edilmesinin heyecan verici olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de ve İstanbul'da ilk kez tatbik edilecek olan yüzde 95'i milli sermayeden üretilen bir TBM köstebek makinesi çalışmalarımıza dâhil oluyor. Ertesinde, bunun çapları da genişleyerek uygulamaya sokulacak. Bu suretle, harici ülkelerden bu makineleri Türkiye’ye getirtme sıkıntısı bitmiş oluyor" şeklinde ifadelerde bulundu.

SON TEKNOLOJİ KULLANILDI

Zeytinburnu'da inşaatı sürmekte olan içme suyu dehlizini inşaat alanında gözlemleyen Topbaş, burada sunduğu açıklamasında, bugün hakikaten çok önemli bir sistemi uygulamaya geçirdiklerini ve bu makinenin ülkemiz adına için çok mühim bir boşluğunu doldurduğunu dile getirdi.

Seneler evvel tünel kazılarının bütünüyle fiziksel kuvvetle gerçekleştirildiğini, tedbirlerin varlığına rağmen çöküntülerin önüne geçilemediğini ve işçilerin yaşamlarını yitirdiklerini ifade eden Topbaş, iş makinalarının icadı sayesinde kazıların makinalar aracılığıyla yapılmaya başlandığını ve yeraltına inen makinaların insanların ölüm oranında azalma sağladığını ifade etti. Makinaların çökmelerin önüne geçilmesinde yeterli olamadığını dile getiren Topbaş, gelişen teknolojinin bu hedefe ulaşmakta büyük bir rolü olduğunu vurguladı.