Türkiye'de yerli arama motoru çalışmaları sürerken yerli e-posta sisteminin de 2018 yılı başına kadar tamamlanacağı ifade edildi.

2017 yılı  ortalarında etüt çalışmalarına başlandığı bilinen milli e-posta sistemi için Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın yaptığı son beyanda, "Yerli ve milli e posta sisteminin çalışmasını 2018 yılı başına kadar bitirip öncelikle bütün kamu kurumlarının kullanmasına sağlayacağız" dedi.

 Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın aktardığı bilgilere göre yurtdaşlar da yerli e-posta sistemini kullanabilecek.

VERİLER TÜRKİYE'DE KALACAK

Şu ana kadar yapılan bilgilendirmelerde , milli e-posta sisteminin veri gizliliğini hedeflendiği işaret ediyor. Ve böylelikle gizliliğide milli yerli olacak.

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın Ocak ayındaki konuşmasında "Yerli e-posta sistemi kurarak verilerin ülke dışına çıkmaması çok önemli" diyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu konuyu dün katılmış olduğu bir televizyon programının canlı yayınında tekrardan vurgulayarak şöyle söyledi:

"E-postanızı attığınızda Türkiye dışına çıkıyor dünyada belli yerleri dolaşıp öyle gideceği yere varıyor. Dolayısı ile Türkiye dışında birilerinin bu e postayı görebilme ve bilgi edinme durumu var." Bu da ülke güvenliği açısından sıkıntılı bir durum olduğunu belirtti.