Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan İdam Sahnesi Açıklaması

Coronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında eğitime ara verildi ve uzaktan eğitime geçildi. Bugün uzaktan eğitimin ilk günü olurken, EBA TV'de çocuklara Adnan Menderes'in idam sahnesinin izletilmesi gündeme geldi ve eleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan İdam Sahnesi Açıklaması

Çin'in Vuhan kentinden yayılan coronavirüs salgını 11 Mart tarihinde ülkemizde de görüldü. Bunun üzerine hükümet konuyla ilgili olarak üst düzey önlemler alındı. Bu önlemlerden en önemlisi ise sosyal izolasyon oldu. Bu kapsamda birçok iş yeri geçici süreliğine kapatılırken, okullarda da eğitime ara verildi ve uzaktan eğitime başlandı. Bugün uzaktan eğitimin ilk günü olurken, çocuklar için hazırlanan içeriklerde, Adanan Menderes'in idam sahnesine yer verilmesi her kesimin tepkisini çekti. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yazılı bir açıklama yaptı.

Selçuk yaptığı açıklamada, "Bir haftada üç yeni kural kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibin büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam." ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR