TRT Genel Müdürlüğüne atanmadan önce, TRT Genel Müdür Yardımcılığı yapan İbrahim Eren'in tayin kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak, Resmi Gazete'de yayımlandı.

TRT Genel Müdürlüğü adına gerçekleştirilen 56 başvuru içerisinden seçilen 3 isimden biri olan Eren, Bakanlar Kurulunun seçimini yapmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla TRT'nin 17'nci genel müdürü oldu.

İBRAHİM EREN KİMDİR ?

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü 2004'te bitiren Eren, çalışma yaşamına kültür sanat alanında farklı firmalarda görev alarak başladı ve ardından medya prodüksiyon sektöründe ulusal ve uluslararası belgeseller, animasyonlar, tanıtım filmleri ve reklamlar olmak üzere birçok programın yapımcılığını gerçekleştirdi.

2008'de Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki ATV'de görev alan Eren, ATV İngiltere Temsilciğini yapmasından sonra 2010'dan beri sırasıyla, ATV Avrupa'nın Genel Müdürlüğü ve ATV'nin Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Eren, buradaki görevinde bilhassa iç yapımların aktif ve verimli hale getirilmesi, kanalın tekrardan yapılandırılma stratejilerinin belirlenmesi süreçlerini idare etti.

2013'TEN BU YANA TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCILIĞINI ÜSTLENMİŞTİ 

Londra'da yer alan University of Westminster'dan medya yöneticiliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Eren, 2013 senesi Temmuz ayından beri Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) kurumunda Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

DİRİLİŞ VE PAYİTAHT ABDÜLHAMİD GİBİ MİLLİ PROJELERİN ÖNCÜ İSMİ OLDU

İbrahim Eren, TRT'de göreve başlamasıyla birlikte Diriliş, Payitaht Abdülhamit, Filinta, Sevda Kuşun Kanadında, Yedi Güzel Adam, Seddülbahir 32 Saat ve Büyük Sürgün Kafkasya gibi milli projelere imza attı ve Türkiye'nin ilk uluslararası haber kanalı TRT World'ün kuruluşunu gerçekleştirdi.

Ayrıca televizyon sektörünün ortak endüstri komitesi olan TİAK  AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliği,  International Emmy Direktörlüğü görevlerini de yürüten İbrahim Eren, evli ve üç çocuk  babasıdır.

ATAMA SÜRECİ NASIL OLDU?

TRT Genel Müdürlüğü görevine ataması gerçekleşen, RTÜK'e 17 Mayıs-26 Mayıs 2017'de yapılan aday başvuruları ile resmen başlamıştı.

RTÜK'ün 31 Mayıs'ta düzenlediği Üst Kurul toplantısında yapılan oylama sonucunda başvuran adaylar arasından İbrahim Eren'in de bulunduğu en yüksek oyu alan üç adayın ismi Başbakanlığa bildirilmişti.

 15 TEMMUZ'DA DARBECİLERE DİRENMİŞTİ

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, 15 Temmuz'da TRT binasını işgal etmeye çalışan hain FETÖ'cülere karşı direnen halkın arasında yer almıştı.