Aydın'ın Söke İlçesi'nde, 80 yaşında kalp yetmezliğinden yaşamını yitiren Milliyetçi Hareket Partisi MHP Söke İlçe eski Başkanı Mehmet Fırat, vasiyeti üzerine cami yerine cemevinde kılınan namazın ardından son yolculuğuna uğurlandı.

SÜNNİ AMA CENAZESİ CEMEVİNDEN KALDIRILDI

Evli, üç çocuk babası Avukat Mehmet Fırat, bir süredir kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde, salı günü yaşamını yitirdi.

MHP Söke İlçe eski başkanı ve 12 Eylül öncesi MHP Senato üyesi olan Fırat'ın ölümü yakınları ve sevenlerini yasa boğdu. Fırat için, Sünni mezhebine mensup olmasına rağmen vasiyeti üzerine Söke Cem Evi'nde bugün cenaze töreni düzenlendi.

DERNEK BAŞKANI: KAPIMIZ HERKESE AÇIKTIR

Kapılarının herkese açık olduğunu ifade eden, Söke Cem Evi Derneği Başkanı Şevki Kaya, "72 milletle aynı yerde yaşayan bir toplumuz. Bizim için kişinin Alevi veya Sünni olması çok fazla önemli değil. Bizi benimseyen ve olduğu gibi kabul eden herkes bizim başımızın tacıdır. Kapımız herkese açıktır. Bu arkadaşımızda ölmeden önce böyle bir vasiyette bulunmuş. Biz de ona yakışır bir şekilde cenaze töreni düzenliyoruz. Türkiye'de tabuların artık yıkılması gerekiyor. Bundan sonrada bu tür güzel şeylerin olacağına inanıyorum" dedi.

"CAN DOSTLARI ALEVİLER'Dİ"

Kendisinin gönlünden geçenin de böyle bir tören olduğunu belirten Murat Fırat, "Rahmetli babamın can arkadaşlarının pek çoğu her zaman Aleviler oldu. Kendisi Sünni mezhebinden olmasına rağmen Aleviler'i çok severdi. Çevremizde ve sıkıntılı olan toplum nedeniyle böyle bir karar almak bizim için zor oldu. Ancak, cenaze töreninin burada yapılması bizleri gururlandırdı" diye konuştu.

CENAZE NAMAZINI ALEVİ DEDESİ KILDIRDI

Bornova Cem Evi'nden gelen Alevi dedesi Hıdır Gül'ün kıldırdığı namazın ardından Fırat'ın son kez Yenicami Mahallesi'ndeki evinin önünden geçirilen cenazesi, helallik alındıktan sonra Söke Granta Mezarlığı'na götürülüp, toprağa verildi.