MHP'de Devlet Bahçeli'ye bayrak açarak Genel Başkanlığa aday olan fakat daha sonra partiden kovulan Meral Akşener'in, kuracağı yeni parti için eski Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç, emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu ve Abdüllatif Şener'e teklif götürdü.

Öne sürülen iddiaların üzerinden 1 günü aşkın süre geçmesine karşın Haşim Kılıç'tan yalanlama gelmedi. Kulislerde Haşim Kılıç'ın, Akşener'in teklifini kabul ettiği öngörülüyor.

Ümit Özdağ, partinin 'milli merkez' çizgisinde olacağını kaydetti.

ABDÜLLATİF ŞENER'İN 2. DENEMESİ

Abdüllatif Şener AK Parti'den ayrıldığı 2008 senesinden sonra Türkiye Partisi kurmuş ancak girdiği seçimlerde yüzde 1 bile oy oranını yakalayamayarak hüsrana uğramıştı. Öte yandan Abdüllatif Şener'in parti ile olan görüş ayrılığının nedeni kendisinin FETÖ'yle olan yakın ilişkileri olduğu iddia ediliyor.

OSMAN PAMUKOĞLU TUTUNAMADI

Osman Pamukoğlu ise kurucusu olduğu ve daha evvel genel başkanlığını yaptığı Hak ve Eşitlik Partisi'ni kurmuş ancak o da girdiği seçimlerde başarı yakalayamamıştı. Daha sonra bağımsız olarakta seçimlere giren Pamukoğlu, aldığı düşük oylar ile hüsrana uğramış ve inzivaya seçilmişti.

Daha evvelde FETÖ'cü olduğu öne sürülen ve bu konuda kendini aklayamayan Meral Akşener, aldığı talimatlar sonucunda bir parti kurma kararı aldı ve daha önce seçim başarısızlıkları kanıtlanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a düşman ne kadar isim varsa, şimdi hepsiyle anlaşmaya çalışıyor.