AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş'ın Meclis'i Irak tezkeresiyle ilgili 23 Eylül'de olağanüstü toplantıya çağırmasından sonra, MHP'den bir açıklama geldi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "MHP olarak cumartesi günhkü olağanüstü toplantıya katılıp, Irak tezkeresine destek vereceğiz" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili  Mustafa Elitaş, TBMM'nin cumartesi günü olağanüstü toplanacağını açıkladı. Toplantı gündeminde Irak tezkeresi olacak. Toplantı, IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği referandumdan önce olacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM'yi cumartesi günü olağanüstü toplayacaklarını açıkladı.

GÜNDEM IRAK TEZKERESİ


Olağanüstü meclis oturumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’ye sınır ötesi harekat yapması için hükümete verilen izni bir yıl daha uzatan tezkerenin görüşülmesi bekleniyor. Görüşülecek tezkere, 30 Ekim'de sona eriyordu.


KUZEY IRAK'TAKİ REFERANDUM


Olağanüstü toplantının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak olan ve Türkiye'nin sert bir dille karşı çıktığı bağımsızlık referandumunun öncesinde yapılması dikkat çekti.

MGK ÖNE ÇEKİLMİŞTİ


Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKBY'deki bağımsızlık referandumu dolayısıyla Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısını 22 Eylül'e çektiklerini açıklamış ve IKBY Başkanı Mesud Barzani için "Bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu çok daha net, açık görecektir" demişti.