MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tahran zirvesiyle alakalı sosyal medya sayfasından paylaşımlar yaptı. İdlib'deki saldırılarla alakalı açıklamalar yapan Bahçeli, "Esad ile Putin İdlib'e bomba atmaktan, ateşkes arayışlarını sabote etmek caymalıdır." dedi.

Bahçeli'nin açıklamaları şu şekilde;

Suriye'nin haline bakınız, bunu görürsünüz. Irak'a bakınız, buna şahit olursunuz. Genel itibari ile Ortadoğu'ya, Balkanlara, Afrika'ya bakınız aynısıyla karşılaşırsınız. Nitekim dalından kopan yaprakların, gövdeden koparılan dalların sonunu sert esen rüzgârlar getirir.

İdlib bahanesiyle sahne alan global ve bölgesel güç mücadeleleri giderek artarken, yönetilebilir istikrarsızlık ve dehşet verici kaos sarmalı tesir bölgesini genişletiyor. Suriye'de akan kan durmuyor, sivillerin canı üstünden yapılan pazarlıklar sonlanmıyor.

Dünkü Tahran Zirvesi tabiki manalı ve kıymetlidir. Suriye'de demokratik ve siyasi geçiş döneminin behemehâl teminiyle ateşkes rejiminin olmas kaçınılmaz ve beka seviyesinde bir gereksinimdir. Bu gereksinimin karşılanmasında muhatap bütün devletler tarih ve insanlık önünde sorumludur.

Astana Mutabakatı, Soçi Zirvesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 Sayılı Kararıyla beraber Cenevre süreçlerinin etkili olabilmesi amaçlı Türkiye dışında sahada ve masada yer alan diğer taraf devletler samimi ve yapıcı hareket etmek mecburiyetindedir.

Bir defa Suriye'nin geleceğinde Esad olmamalıdır. Buna dönük siyasi kararı da Suriye halkı vermelidir. Bu devletin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne saygı ve riayet ise asıl olmalıdır. Esad ile Putin İdlib'e bomba atmaktan, ateşkes çabalarını sabote etmek caymadlırı.

İdlib'teki olaylar Türkiye'nin milli güvenliğini, Söğüt emanetini olumsuz seviyede etkileyecektir. Bu itibarla yeni ve yoğun bir göç dalgasına kesinlikle izin verilmemeli, nüfus istiklalimizi daha çok zora ve sıkıntıya sokacak adım ve kararlardan ihtiraz edilmelidir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.