Mili Güvenlik Kurulu, 16 Nisan referandumundan sonra dün ilk defa toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı 4,5 saat süren toplantıdan terör örgütü PKK/PYD’ye silah yardımı yapan ABD’ye sert mesajlar verildi: Türkiye’nin beklentisi göz önüne getirilmeden, PKK, PYD, YPG terör örgütüne verilen destek politikası dostluk ve müttefiklikliğe uygun olmaz.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) 16 Nisan halk oylamasından sonra ilk defa toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları ve ilgili bakanlar ile kuvvet komutanları katıldı. Saat 15:46’da başlayan toplantı saat: 20:40’da sona erdi. MGK’dan PKK, PYD, YPG terör örgütüne sağlanan destek politikalarına tepki geldi. MGK sonrası yapılan açıklamada, “Dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır” denildi.

İÇ VE DIŞ GÜVENLİK KONULARI

MGK’da Türkiye’nin iç ve dış güvenlik konularının ele alındığı bu kapsamda, FETÖ, PKK, PYD ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yürütülen mücadeledeki son durum kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.Toplantının bir diğer gündem başlığı ise Suriye ve Irak’taki son gelişmeler. Suriye’deki çatışmasızlık bölgelerindeki son durum masaya yatırıldı. Bölgedeki tüm terör örgütleriyle ayrım yapmaksızın mücadele etmenin önemine vurgu yapıldığı MGK’da, PYD, YPG gibi terör örgütlerine sağlanan desteklerin yanlış olduğu vurgulandı.