Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısından sonra paylaşılan bildiride, "Kimi müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin, bunların değişik adlar altında gözükse de gerçekte aynı örgüt olduğu hususunda ısrarla ortaya koyduğu uyarı ve itirazındaki haklılığını bir kez daha ortaya konulmuştur." ifadelerine yer verildi

MGK bildirisinde, "Güney hudutlarımıza karşı yapılan Suriye ve Irak'ın neden olduğu bir tehdidin belirlenmesi ile taciz ve saldırı durumu yaşanması durumunda, uluslararası hukuk kapsamında gereğinin yapılmasının sürdürüleceğini, Türkiye'nin hudutları boyunca bir terör devleti kurulmasına kesinlikle müsade edilmeyeceği, PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü DEAŞ ile mücadelesi ortaya atılarak meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE SINIRINA AÇILAN ATEŞE ANINDA KARŞILIK VERİLDİ

Kilis'in karşısındaki Suriye'nin Azez şehirinin güneyindeki Ayn Daknah köyü civarında Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri ile terör örgütü PYD arasında çatışma yaşandı. Süren çatışmalar esnasında oluşan patlamalardan sonra yükselen dumanlar Kilis tarafından da görülmeye başladı. Bu arada PYD önetimindeki bölgeden Türkiye sınırına yakın noktaya yapılan taciz ateşine de sınır birlikleri tarafından topçu atışıyla karşılık verildi.

Türkiye hududuna yakın noktadaki Azez'in yönetimini elinde tutan ÖSO birlikleri, öğle saatlerinde ilçenin birkaç kilometre güneyindeki PYD kontrolündeki Ayn Daknah Köyü'ne saldırı düzenledi. ÖSO birliklerinin saldırısına PYD'lilerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Çatışmalar esnasında sık sık bölgeden patlama sesleri gelirken, patlamalardan sonra yükselen dumanlar da Kilis sınırından görüldü.