Saat 15:20'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında basına kapalı gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı sona erdi. 4 saat süren toplantının en önemli gündemi Olağanüstü Hal'in uzatılıp uzatılmamasıydı. Toplantı sonrası yayımlanan bildiride OHAL'in uzatılıp uzatılmayacağı konusunda bir tavsiye kararı yer almadı.

İŞTE MGK BİLDİRİSİ:

"Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir."

"Son günlerde Türk siyasetçi ve devlet adamlarına karşı bazı Avrupa ülkelerinde muhatap hükümetlerce sergilenen uluslararası hukuk kurallarına ve diplomatik teamüllere aykırı tutum ve davranışlar ile bu kapsamdaki İslam karşıtı ırkçılık faaliyetleri değerlendirilmiştir. Devletimizin fiziki saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızın hak ve hukukunun müdafaası hususunda alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir."

OHAL'İN SÜRESİ 19 NİSANDA SONA ERİYOR

Süresi, 19 Nisan'da dolacak olan OHAL'in yeniden uzatılıp uzatılmayacağı merak konusuydu.
İşte, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında bu önemli tavsiye kararı görüşüldü.

Kaynak: haberler.com