Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret Kolaylaştırılmalı!

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 24. dönem başkanlığına kabul edilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Asya içerisindeki dinamizmi artıracağız, dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ticaret Kolaylaştırılmalı!

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 24. dönem başkanlığına kabul edilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Üye başkanlığımız boyunca Asya'da yeni bir inisiyatif geliştireceğiz. Bu inisiyatif dahilinde, eğitim, ticaret, teknoloji, kültür, kültürel ve siyaset diyaloğunun artırılması gibi pek çok alanda çalışarak, Asya içerisindeki dinamizmi artıracağız." dedi.

KKTC VE TÜRK KONSEYİ TOPLANTIDA GÖZLEMCİ 

Antalya'daki Kundu Oteller Bölgesinde düzenlenen EİT 24. Bakanlar Konseyi Toplantısına, Bakan Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, EİT Genel Sekreteri Hadi Soleimanpour, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakan yardımcıları katıldı, KKTC ve Türk Konseyi toplantıda gözlemci olarak yer aldı.

Toplantıda, EİT 24. dönem başkanlığına kabul edilen Bakan Çavuşoğlu, teşkilatın başkanlığını dördüncü kez üstlendiklerini, önümüzdeki dönem üye ülkelerin de desteğiyle çok başarılı bir dönem olacağını söyledi.

'ASYA'DA YENİ BİR İNİSİYATİF GELİŞTİRECEĞİZ'

Yarım milyar nüfusa ve 8 milyon kilometrekarelik alana sahip bir bölgede yaşadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Ekonominin ve ticaretin bizim için önemi büyük. Sonuç odaklı projeler yürütmekteyiz. Ne yazık ki bu projeler dahilinde istediğimiz potansiyeli kullanmayı başaramadık." diye konuştu ve ekledi:

EİT BÖLGESİNDEKİ TİCARET HACMİNİN 100 MİLYAR DOLARIN ALTINDA

"Bugün yapmamız gereken şey, bölge içi ticareti, bağlılığı artırmak, enerji verimliliğini de artırarak turizmi yaygınlaştırmak. Önümüzdeki yol haritası, bu hedefleri gerçekleştirmek için yeterlidir. ECO vizyon 2025 projesi bizim için bu anlamda çok değerlidir." diyen Çavuşoğlu, teşkilatın dönem başkanı olarak bu yolda çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Öncelikle ticarete hak ettiği önemi vermek gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, asıl amaçlarının burada serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Projelerin gerçekleştirilmesinin, ulaşım, lojistik açısından önemli koridorların güçlendirilmesinin önemine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

 ‘GÜMRÜK PROSEDÜRLERİNİ DE KOLAYLAŞTIRMALIYIZ’

"Ticaretin kolaylaştırılmasını sağlayacak ve ticaretin burada değerlendirilmesi ilk adımlardan birisi olmalıdır. Dünya ticaret örgütü dışındaki üyelerin de bu kuruluşa dahil olmasını diliyoruz. Gümrük prosedürlerini de kolaylaştırmalıyız. Yetkililerle düzenli toplantılar düzenlemek, gümrük süreçlerini kolaylaştırmak açısından önemlidir. Gümrük dahilinde yürütülen projelerin bir an önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ticaret alanında yürüttüğümüz çalışmalar dahilinde yürütülen projelerin bir an önce gerçekleştirilmesi, nihayete kavuşturulması gerekiyor. Belgelendirme ve işbirliği gibi konulara da odaklanılması gerekmektedir."

 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri