Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurt çapının parçalı ve az bulutlu, kuzeydoğu kesimleri ile zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Artvin, Rize, Ardahan yakınları ile Bayburt, Erzurum ve Kars'ın kuzey, Trabzon'un doğu kesimleri ise yağışlı geçecek.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edilen yağışların; Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli yağmur ve sağanak (20-50 mm), Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar (30-60 cm) yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah vakitlerinde Trakya Kesimi, İç Ege ve İç Anadolu'da yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği ifade edildi. Hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 2 ila 5 derece yükseleceği tahmin ediliyor.

KAR UYARISI

Yağışların; öğle saatlerine kadar Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışı (30-60 cm) şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (çığ riski, yoğun kar yağışından dolayı ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı ve benzeri) karşı dikkatli ve tedbirli olunması için vatandaşlar uyarıldı.

ŞİDDETLİ YAĞMUR UYARISI

Yağışların; öğle saatlerine kadar Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli yağmur ve sağanak (20-50 mm) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, heyelan ve benzeri) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.