Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke çapının parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu kıyılarının yağışlı geçmesi bekleniyor. Özellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu ve Diyarbakır çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; Osmaniye ve Hatay'ın kuzey kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak (21-50 Kg/m2), Tunceli'nin kuzeyinde yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının iç bölgelerde 3 ila 6 derece düşeceği, diğer kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacağı bekleniyor.

YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Osmaniye ve Hatay'ın kuzey kıyılarında şiddetli yağmur ve sağanak (21-50 Kg/m2), Tunceli'nin kuzeyinde yoğun kar şeklinde olması tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar) dikkatli ve tedbirli olunması için uyarıldı.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor.

Ege: Parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz'in gece saatlerine kadar aralıklı yağmurlu geçmesi bekleniyor. Yağışların, öğle vaktinde Osmaniye ve Hatay'ın kuzey kıyılarında kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor.

İç Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar Sivas, Yozgat, Kayseri ve Niğde'nin doğusunun aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçmesi bekleniyor. Yağışların, bölgenin kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu kıyılarının aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz ile gece saatlerine kadar Orta Karadeniz'in aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur şeklinde gerçekleşecek olan yağışların, bölgenin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.