Meteoroloji’den hava durumu için son dakika uyarılar gelmeye devam ediyor. Dün İstanbul'da beklenen kar yağışı sabah vakitlerinde birkaç yerde gerçekleşmişti. Bugün ise yağışların yüksek yerlerde hafif kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Meteorolojinin geçtiğimiz günlerde uyarmaya başladığı kar yağışı İstanbul'da akşam saatlerinde görüldü. Özellikle şehrin kuzey ve yüksek bölgelerinde kar yağışı kendini gösterdi.

Öğle saatlerine kadar özellikle boğaz çevresinde ve Anadolu yakasında karla karışık yağmurun yağması tahmin ediliyor. Yağışların yüksek yerlerde hafif kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Soğuk ve yağışlı havanın bugün öğle saatlerinden itibaren İstanbul'u terk etmesi beklenirken, sıcaklıkların hafta sonuna kadar yine yükseleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Denizli çevrelerinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak, Bolu, Muş, Bitlis, Şırnak, Van'ın güneyi, Hakkari, Bingöl, Diyarbakır ve Batman'ın kuzey kesimleri ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı güney, iç ve doğu bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) düşecek. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölgelerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun güneybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.