Meteoroloji İstanbul için fırtına uyarısı yaptı. Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre, Marmara Bölgesi ve İstanbul'da yarın 'fırtına' şeklinde esmesi beklenen lodos etkili olacak.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Marmara Bölgesi ve İstanbul'da 09.12.2017 Cumartesi günü sabah saatlerinden sonra kuvvetini arttırarak güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli (40-60 km/saat); Cumartesi gece saatlerinden sonra ise yer yer fırtına şeklinde (60-90 km/saat) esmesi beklenmektedir.

ULAŞIMDA AKSAMA VE ÇATI UÇMALARINA DİKKAT!

Pazar günü öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ile soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Öte yandan yetkililer yoğun kar yağışlarına karşın vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurt çapının parçalı ve az bulutlu, kuzeydoğu kesimleri ile zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Artvin, Rize, Ardahan yakınları ile Bayburt, Erzurum ve Kars'ın kuzey, Trabzon'un doğu kesimleri ise yağışlı geçecek.

Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin edilen yağışların; Rize ve Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli yağmur ve sağanak (20-50 mm), Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar (30-60 cm) yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah vakitlerinde Trakya Kesimi, İç Ege ve İç Anadolu'da yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı görüleceği ifade edildi. Hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 2 ila 5 derece yükseleceği tahmin ediliyor.

KAR UYARISI

Yağışların; öğle saatlerine kadar Rize ve Artvin'in iç kesimleri ile Ardahan çevrelerinde yoğun kar yağışı (30-60 cm) şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (çığ riski, yoğun kar yağışından dolayı ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı ve benzeri) karşı dikkatli ve tedbirli olunması için vatandaşlar uyarıldı.