28 Kasım’da hava sıcaklıklarında düşüş yaşanırken Meteoroloji’den de yoğun yağış ve kar uyarısı geldi. Bunun yanında hortum felaketi ile karşı karşıya kalacak bölgeleri de uyardı. İşte o bölgeler ve uyarı yapılan şehirlerimiz. Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine bakılırsa; Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Amasya, Tokat, Çorum, Giresun, Trabzon, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Özellikle yağmur ve sağanak, gece vakitlerinde Afyonkarahisar, Sivas, Tunceli, Bingöl, Çankırı, Çorum ve Isparta’nın yükseklerinde karla beraber yağmur ve kar, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Tunceli ve Bingöl’de kuvvetli (21-50 kg/m2), Antalya, Mersin, Adana’da kuvvetli, yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2), Antalya’nın doğusu ve Adana çevrelerinde yer yer şiddetli (75-100 Kg/m2) olması tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI

İç ve batı bölgelerde 2 ila 6 derece düşeceği, diğer bölgelerde değişmeyeceği bekleniyor. Özellikle güney ve güneybatı yönlerden, doğu kesimlerde güneydoğudan hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege ile Akdeniz’de kuvvetlice (30-50 Km/sa) eseceği bekleniyor.

HORTUM UYARISI

Güney Ege ve Akdeniz kıyı bölgelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yaşanacak yağışların; Tunceli ve Bingöl’de kuvvetli (21-50 kg/m2), Antalya, Mersin ve Adana’da kuvvetli, yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2), Antalya’nın doğusu ve Adana çevrelerinde yer yer şiddetli (75-100 Kg/m2) olması tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, hortum riski) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KAR UYARISI

Tunceli ve Bingöl’de görülecek kuvvetli yağışların yükseklerinde yoğun kar şeklinde yaşanması tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.