Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, Marmara'nın güneydoğusu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya, Eskişehir, Çankırı, Sivas ve Hakkari çevrelerinde karla beraber yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece vakitlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile beraber sis ve pus oluşacağı ifade ediliyor. Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı meydana gelmesi tahmin ediliyor.

BAKAN EROĞLU UYARDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Cuma, cumartesi ve pazar günleri ülke geneli yağışlı olacak" diyerek vatandaşları uyardı.

KRİTİK UYARI

Bugün Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Hatay çevrelerinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma ve görüş mesafesinde düşme gibi meydana gelebilecek durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Prof. Dr. Orhan Şen Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Türkiye'de soğuk hava 10 gün boyunca sürecek. İstanbul'da haftasonuna kadar soğuk ve yağmur var. Pazar günü İstanbul ve Marmara'da kar beklentisi yüksek. Eğer sistem zayıflamaz ise pazar akşam veya akşamüstü kar geliyor. Sistem yeteri kadar soğumaz ise kuvvetli karla beraber yağmur gelecek. Bu sebeple İstanbul'da pazar ve pazartesi günlerine dikkat" ifadelerini kullandı.