Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 2 gün önce gözaltına alınan 23 kişiden meslekten ihraç edilen 2 öğretmenin emniyetteki işlemleri sonlandı.

Adliyeye sevk edilen 2 zanlı tutuklandı.

Emniyetteki diğer zanlıların sorgularının sürdüğü, operasyon kapsamında 9 firarinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Mersin'de 28 Mart'ta FETÖ'ye ait dernek ile vakıflara üyelikleri olduğu ve ByLock kullandıkları öne sürülen 32 zanlının yakalanması için operasyon düzenlenmişti. Operasyonda, aralarında meslekten ihraç edilen öğretmenler ile avukat ve güvenlik görevlilerinin de bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştı.

FETÖ'cü hain öğretmenlere yapılan operasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bu operasyonlar kapsamında en son;

Öğrenilen bilgiye göre, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca örgüte karşılık gerçekleştirilen soruşturma doğrultusunda daha önce FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Özel Erguvan Eğitim Hizmetleri A.Ş'de öğretmenlik yapan 30 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Bunun üzerine operasyon düzenleyen İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Bursa ve İstanbul'daki 23 adrese eş zamanlı baskın yaptı, 12 kişiyi yakaladı. Şüphelilerin, örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları öğrenildi.

Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

 

Kaynak: Sabah