Torba Kanun olarak tanınan "Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Meclis tarafından kabul gördü. Bu Kanunda memurları yakından alakadar eden birçok düzenleme yer alıyor. Bunlardan biri de memurlara konut satış hakkı. Kamu konutlarında oturanlar, oturdukları evi alma hakkına öncelikli sahip olacak. Eğer evde peşin ödeme yaparlarsa da yüzde 10 indirim hakkından faydalanabilecekler.

Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini sürüdren personel tarafından kullanılanlar hariç olmak üzere kamu kurumlarının, KİT'lerin mülkiyetindeki konutlar ihaleyle satışı gerçekleştirilecek. Konutlarda oturanlara öncelikli olarak satın alma hakkı verilecek.
Alım hakkı sahibi tarafından peşin veya dört seneye kadar kanuni faizi ile birlikte taksitli olarak ödenebilecek, peşin olarak ödenmesi durumunda da yüzde on indirim fırsatı elde edecek.

KİRA ZAM ORANI BELLİ OLDU

Kira zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay bildirilen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) bakılarak belli oluyor.
TÜİK, Kasım 2017 ÜFE oranlarını belirledi. Habertürk, 2017 Aralık kira artış oranını hesapladı. Söz konusu orana göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 senesi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,02, bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 13,91 bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 yükselme gösterdi.
Kira artış oranı ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Buradan hesapla 2017 Aralık kira artış oranı yüzde 15,38.

KİRACIYA EN FAZLA NE KADAR ZAM UYGULAYABİLİR?

Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira artış oranında ÜFE üst sınır. Yani ev sahibi ÜFE’nin üzerinde zam uygulayamaz. 2017 Aralık kira artış oranı da en fazla yüzde 15,38 oranında.