Geçtiğimiz Cumartesi günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Melih Gökçek yerine kim gelecek? Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı kim olacak? sorularının cevapları henüz netlik kazanmadı. İstifa eden Melih Gökçek'in istifasının akabinde 10 gün içerisinde bu isim açıklanacaktı. Şu sıralar meclisin toplanmasına kadar Ali İhsan Ölmez'in yönettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine, kalıcı olarak Melih Gökçek'in yerine kim geleceği konusunda bir araştırma yaptık.

MELİH GÖKÇEK'İN YERİNE KİM GELECEK?

Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Recep TAyyip Erdoğa'a yakınlığı ile bilinen isim Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin Belediye BAşkanı olacağı da şu sıralar iddia çerçevesinde yayılıyor.

BELEDİYE MECLİSİ NE ZAMAN TOPLANACAK?

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine seçilecek isim için Belediye Meclisi'nin 6 KAsım'da toplanacağı belirlendi. 

6 Kasım'da Belediye Meclisi'nin toplanması akabinde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yerine seçilecek isim belirlenecek. 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

Yeni Büyükşehir belediye başkanının Ankara Valisi Topaca'nın çağrısının ardından 10 gün içinde Ölmez başkanlığında toplanan Mecliste, üyeler arasından ve gizli oyla seçileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yeni başkanın belirlenmesinde ilk 2 oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, üçüncü oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilecek. Oyların eşitliği durumunda ise kura çekilecek. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak."

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 140 üyesi bulunuyor.