TRT Radyo Haber'de Osman Altınışık'ın 'Herkes Konuşuyor' programına konuk olan Başkan Gökçek, Ankara'ya ilişkin kritik açıklamalar yaptı.
Gökçek, 7. Uluslararası Büyük Ankara Festivali'nin bilhassa yaz aylarını başkentte geçirenler için önemli olduğu aktadı. Festivalin son günü kendilerini ziyaret eden Diriliş Ertuğrul'la alakalı konuşan Gökçek, “Diriliş Ertuğrul ekibi bizi ziyarete geldi. Vatandaşlarıma iki tane daha müjde vereyim… Ekip iki tane daha film çekmeye başlıyor. Bunlardan bir tanesi Hacı Bayram-ı Veli hazretleri ile alakalı bir film. Ben bu filmin Ankara'da çekilmesi için kendilerine teklifte bulundum" ifadelerini kullandı.

'YA YAPACAĞIZ YA YAPACAĞIZ'

1071 Malazgirt Bulvarı'nda olduğu üzere ODTÜ'nün yanından geçecek olan ikinci bulvara da karşı olan Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odalarını eleştiren Başkan Melih Gökçek, "Ne yapsak karşılar. Yani karşı olmamaları olası değil. OTDÜ yanından geçen 1071 Malazgirt Bulvarı'na karşı çıkanlar da bunlar, Atatürk Orman Çiftliği içinden geçen Ankara Bulvarı'na karşı çıkanlar da bunlar. Bu iki bulvardan şimdi her gün yüz binlerce araç geçiyor. Bu iki bulvar açılmasaydı şimdi Ankara'nın trafiği berbat haldeydi. Şimdi yeni yapılacak olan Bilkent Şehir Hastanesi nedeniyle Eskişehir Yolu çevresinde trafiğin sıkışacağını görüyoruz. Bunun çözümlerini arıyoruz. Zira buraya tedavi için çok insan gelecek ve 2018 senesinde de burasının açılacağı için yeni yollar açmamız gerekiyor. Nasıl yapacağız? Bir kere 4 tarafı yol olacak. Ancak bunun bir takım bağlantıları olması gerek. Nedir bu bağlantılar? Konya Yolu'na bir alternatif yapılacak ve aynı zamanda hemen hastanenin yanından geçecek bulvarı, İncek'e bağlayacak bir yola ihtiyacı var. Bunun için en uygun yer ODTÜ'nün yan kısmından geçmektir. Biz bunu ODTÜ'ye teklif ettik. ODTÜ her zaman, her şeye karşı çıktığı için buna da karşı çıktı. Şimdi, bu yollara Şehir Plancıları ve Mimarlar Odası da sol karakterlerine uygun karşı çıkma eylemlerini ortaya koyuyorlar. Boşuna heves etmesinler. Nasıl 1071 Malazgirt Bulvarı bitirildiyse, buralar da bitirilecek. Bizim başka çaremiz yok. Biz buralara konut, ticaret merkezi yapmayacağız. Halkın ihtiyacı olan yolu yapacağız. Bu yolları da ya yapacağız, ya yapacağız. Ve halkın hizmetine açacağız" dedi.

MALAZGİRT'TEN GEÇMEYİN

Mimarlar Odası'nın karşı çıktığı bulvarları kullanmaması gerektiğini kaydeden Başkan Gökçek, “1071 Malazgirt Bulvarı'na en çok karşı çıkan kendileriydi ancak şimdi en çok kullanan kendileri oldu. Her şeyden önce Mimarlar Odası'nın bu yoldan geçmemesi lazım. Karşı çıktın, git dolaş hadi etraftan… ODTÜ'lüler hani karşıydınız? Bu odalar acayip yobazlar ve acayip bağnazla. Takıntıları var. Mimarlar ve Şehir Plancıları Odası bugün karşı çıktıkları Ankara Bulvarı ve 1071 Malazgirt Bulvarı'nı nasıl kullanıyorlarsa, gelecekte de şimdi karsı çıktıkları bulvar ve yolları öylece kullanacaklar" şeklinde konuştu.