Terör örgütü PKK'nın, bahar eylemleri hazırlığı çerçevesinde Hakkari kırsalında silah ve mühimmat depoladığı cepheneleri ile Hilti matkap ile kayaları oyarak yaptığı Doçka mevzileri imha edildi.

Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı, 18 Mayıs 2016 tarihinde Şehit Piyade Uzman Çavuş Sadık Aparangil'in adının verildiği bir operasyon düzenledi. Kırsal alanda yapılan operasyon çerçevesinde yürütülen arama tarama faaliyetleri sırasında Gevanakurki Tepe bölgesinde önemli miktarda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Ele geçirilen silah ve mühimmatlar şöyle: *1 adet Biksi Makineli Tüfek. *2 adet RPG-7 Roket Atar. *37 adet el bombası. *8 adet roketatar mühimmatı. *1373 adet Kaleşnikof fişeği. *535 adet Doçka fişeği. *180 adet Biksi fişeği. *1000 adet fünye. *12 adet Kaleşnikof şarjörü.

Ayrıca ele geçirilenler arasında kayaların oyularak mevzi yapımında kullandıkları 2 adet Hilti (matkap) ile bol miktarda yaşam malzemesi de dikkat çekti.

Teröristlerin, kayaları Hilti ile oyarak yaptıkları Doçka mevzileri ve ele geçirilen silah ve mühimmat, teröristlerin bahar dönemi için yaptıkları hazırlıklara işaret olarak değerlendirildi. Kayaların içindeki mevziler, ancak ağır silahlar veya hava unsurları tarafından ateş altına alınabiliyor. Bu da bölgedeki yürütülen terörle mücadelenin zorluklarını gösteriyor. Askeri kaynaklar, "Ancak bunların hiçbiri, Mehmetçiğin azminin önüne engel olamamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede kararlılıkla operasyonları sürdürmektedir" vurgusunda bulundu.