Mehmet Muş'tan Yargı Paketine Yönelik Son Açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, Yargı Strateji Belgesinin oluşumuna yönelik bir açıklama gerçekleştirdi.

Mehmet Muş'tan Yargı Paketine Yönelik Son Açıklama

 

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, Yargı Strateji Belgesinin oluşumuna yönelik gerçekleştirdiği açıklamada, "Yargı Strateji Belgesinin 39 maddeden oluşan ilk paketini Meclis Başkanlığına sunuyoruz." dedi.

Başkanvekili Muş, gerçekleştirdiği bu açıklamada muhalefet partilerinin konuya yönelik önemli eleştirilerinin olmadığını belirtti. Mehmet Muş'un Yargı Strateji Belgesine yönelik açıklamalar şöyledir:

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

"(Yargı paketi) İfade özgürlüğüne temas eden suçlara Yargıtay yolunu açıyoruz. Gene internette bazı sitelerin kısıtlanmasıyla ilgili uygulamalar vardı. Sitenin tamamına yönelik değil, içeriğe ilişkin kısıtlamalar gelecek. Sitenin tamamının kapatılmasını önüne geçeceğiz. Seri mahkeme usulü, Cumhuriyet Savcısı ile şüphelinin anlaşması demektir. Basit yargılama usulü; belli suçlarda hukuk sistemine getirmiş olacak."

"Uzun tutukluluk sürelerini de cezalandırma yöntemi olmaktan çıkarıyoruz, bu süre içinde iddianamenin hazırlanmasını, yapılmamışsa tutuklu olanın serbest bırakılmasını öngören bir düzenleme getiriyoruz. "

"TOPLUMUN İHTİYAÇLARINA YÖNELİK BİR DÜZENLEME"

"Komisyonla alakalı benim buradan bir açıklama yapmam doğru olmaz. Teklif vermeden önce muhalefet partilerini dinledik, olabildiğinde toplumun ihtiyaçlarına yönelik bir düzenleme. Nasıl kabul edeceği adalet komisyonunun vereceği bir karar."

HAKİMLİK- SAVCILIK SINAVI HAKKINDA

"Bundan sonra hukuk fakültelerinden mezun olanlar sınava girecek. En az 70 puan aldıktan sonra hakim, savcı, noter gibi meslekleri yapabilecekler. "


Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR