Suriye'nin Halep şehrinde Etarib ilçesine bağlı Cina köyünde bir camiye hava saldırısı yaptı. Yatsı namazı esnasında yapılan hava saldırısında 58 kişi hayatını kaybetti, 100'den fazla kişi ise olay sonucunda yaralandı.

ABD HAVA SALDIRISINI KABUL ETTİ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Halep'in Cina köyü civarında bir hava saldırısı yaptığını kabul etti.

MEHMET GÖRMEZ SERT TEPKİ VERDİ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Halep'te bir camiye yatsı namazı esnasında gerçekleştirilen hava saldırısına ilişkin, bir insanı secdedeyken öldürmenin ve bir mabedin göğsünü delmenin hem Allah katında hem de insanlık önünde hiçbir açıklamasının olamayacağını söyledi.

İnsanlık dışı bu saldırıyı şiddetle telin ettiğini aktaran Görmez, "Halepli kardeşlerimize ve bütün Müslümanlara başsağlığı diliyor, şehitlere rahmet, acılı ailelerine sabır niyaz ediyorum." açıklamasını yaptı.


ELBET BİR GÜN HESAP VERECEKLER

Masum insanlara kasteden, ahlak ve hukuktan nasibini almamış, vicdan elbisesini çıkarmış, insaf kalemini kırmış olanların elbet bir gün hesap vereceğiNİ söyleyen Mehmet Görmez, şunları söyledi:

"Bir insanı secdedeyken öldürmenin, bir mabedin göğsünü delmenin ne insanlık önünde ne de Cenab-ı Hakk'ın katında hiçbir açıklaması olamaz.

Acıya dayanacak gücü kalmamış, dermanı secdede arayan bu masum sivillerin feryadını duyun! İslam ülkelerinin liderleri, ilim insanları, insan hakları müdafileri bu vebal her birinizin, hepimizin sırtındadır.

Kararan bakışlarda umut ışığı olmak için çırpınanların çabası elbet makam-ı ilahide karşılık bulacaktır. Annelerin feryadı elbet cevapsız kalmayacaktır. O zamana kadar Müslümanlara, İslam ümmetine düşen kardeşliğini unutmamak, tek yürek olarak mazlumun yanında yer almaktır.

Bu zalim saldırıyı telin ediyor, sadece birkaç saat içinde unutulan ve peşinden yenileri eklenen bir insanlık suçu olmaması için vicdan sahibi bütün insanlığı bu zulmü durdurmaya davet ediyorum."

Kaynak: En Son Haber