Mehmet Akarca Yargıtay Başkanlığı'na Seçildi

Yargıtay Başkanlığı'na, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçildi

Mehmet Akarca Yargıtay Başkanlığı'na Seçildi

Mehmet Akarca Yargıtay Başkanlığı'na Seçildi

İsmail Rüştü Cirit'in yaş haddinden dolayı emekliye ayrılmasından sonra boşalan Yargıtay Başkanlığı'na, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca seçildi. Yargıtay Konferans Salonu'nda, coronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında alınan önlemler altında yapılan seçimde 332 Yargıtay üyesi oy kullandı. Adaylardan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca 267 oy alarak Yargıtay'ın yeni başkanı oldu.

MEHMET AKARCA KİMDİR?

21 Ocak 1963'te Şirvan'da doğan Mehmet Akarca, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1986'da mezun oldu ve İzmir hakim adayı olarak mesleğe başladı. Akarca, sırasıyla Uşak/Ulubey, Van/Gevaş, Aydın/Sultanhisar Hakimliği, Sivas Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kütahya Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı ile Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi ve Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Yargıtay üyeliğine 18 Ocak 2010'da seçilen Mehmet Akarca, Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca 21 Ekim 2013'te Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca gösterilen adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından 18 Mayıs 2015'te ilk kez, 21 Mayıs 2019'da ise ikinci kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilen Mehmet Akarca, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR