HDP İstanbul ve Hatay milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay'ın partiden istifa ederek, Türkiye İşçi Partisi'ne (TİP) dahil olacakları öne sürüldü. Baş ve Atay'ın danışmanları gerçekleştirdiği açıklamada ise 'Ayrılma kararlarını saklı tutarak HDP'ye geldiler fakat şu an için böyle bir karar yok' ifadelerini kullandı.

BARIŞ ATAY HATAY'DAN, ERKAN BAŞ İSTANBUL 3. BÖLGEDEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Türkiye İşçi Partisi (TİP), geçen aralık ayında tekrar açılarak, siyaset sahnesine dahil olmuştu. TİP'in kurucuları içinde Türkiye Komünist Partisi'nin eski genel başkanı Erkan Baş ve Barış Atay da vardı. Erkan Baş, İstanbul üçüncü bölgeden; Atay memleketi Hatay'dan milletvekili oldu.

HDP'DEN AYRILIP TİP'E KATILACAKLARI İDDİA EDİLDİ

Baş ve Atay'ın seçimin ardından partilerine katılma yönünde HDP ile anlaştığı bildirildi. İki vekilin TBMM'nin açılmasından önce HDP'den istifa edip TİP'e katılması beklendiği öne sürüldü.

DANIŞMANLARINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Barış Atay ve Erkan Baş'ın danışmanları, BBC Türkçe'ye verdikleri demeçlerde, milletvekillerinin istifa haklarını saklı tutarak HDP'ye gittiklerini, şu an için böyle bir kararları olmasa bile ilerleyen aylarda bunun gündeme gelebileceğini ifade ettiler.

TİP, MECLİS'E SOSYALİST VEKİL SOKMAYI BAŞARAN İLK PARTİ

1961 senesinde Türkiye'de açılan siyasi parti. TBMM'ye milletvekili sokabilen ilk sosyalist parti olmuştur. 1971 ve 1980 darbeleri ardından kapatıldı. 1988 senesinde TKP ile birleşerek Türkiye Birleşik Komünist Partisi kuruldu. TİP, Aralık 2017'de Baş ve Atay ile bir grup arkadaşı tarafından son defa kuruldu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.