Meclis'teki 23 Nisan özel toplantısında, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş'ın "Kürt illeri" söylemi Meclis'i gerdi. Meclis Başkanı İsmail Kahraman, "Asla olamaz, böyle söz olmaz, böyle şey yok; neresi bu, yok böyle bir yer!" diyerek HDP'li vekile sert tepki gösterdi.

BULDAN: İRADEMİZİ YOK SAYMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin sekiz vekilinin tutuklu olduğunu hatırlatarak sözlerine başladı. Yakın zamandaki uygulamalarla parlamenter sistemin tamamen etkisiz hale getirildiğini edildiğini söyleyen Buldan, demokratik amaçların otokratik düzen tarafından rafa kaldırıldığını bildirdi.

Buldan, OHAL uygulamasını da eleştirdi. "Bu ülke, 'Ben yaptım, oldu' anlayışıyla idare edilmeye çalışılmaktadır. Şaibeli bir referandum ardından yapılan ilk seçime olağanüstü hukuksuz bir durumda baskın seçimle gidiyoruz" ifadesini kullanan Buldan, "İrademizi yok saymaya kimsenin hakkı yoktur" dedi. Buldan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu bölgede Kürtlerin yaşadığı coğrafyalar 1925-1950 arasında OHAL'le idare edildi. 1987'den 2002'ye kadar da OHAL vardı. Son 2 seneyi de sayarsak 50 seneden fazla süre bu bölge OHAL'le idare edilmiştir."

BULDAN'A AK PARTİ'DEN TEPKİ GELDİ

AK Parti Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Pervin Buldan'ın açıklamasına tepki gösterdi. "AK Parti grubuna baksanız, Kürt kökenli milletvekilleri olduğunu görürsünüz. Yaşanan Kürt tartışmasıyla alakalı bir konu değil, yaşanan terörle alakalı yargının aldığı kararlar" diyen Bostancı, "Bunları kouşurken ayrı bir etnik çatışma çıkaran konuşma çok yanlış, direkt olarak genel başkanı olduğunuz partinin söylemiyle çelişir görüyorum" ifadesini kullandı.

BEŞTAŞ: BİZ KÜRDÜZ, KÜRT KÖKENLİ DEĞİLİZ

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Bostancı'nın sonrasında sözü alarak "Biz Kürdüz, Kürt asıllı değiliz. Bizde Ermeniler, Süryaniler, feministler ve Türkler de var. Biz Türkiye partisiyiz" dedi.

"MİLLETVEKİLLERİMİZİ TUTUKLAYARAK HDP'Yİ BİTİREMEZSİNİZ"

Söz sırası HDP'ye geldiğinde CNN Türk, NTV ve Habertürk gibi televizyon kanallarının canlı yayınları  kestiğini söyleyen Beştaş, konuşmasına "İşte ayrımcılık böyle olur. Vekillerimizi tutuklayarak HDP'yi yok edemezsiniz. HDP 24 Haziran'a dolu dolu geliyor ve biz kazanacağız" diye sürdürdü.

KAHRAMAN SERT ÇIKTI: SİZİ TBMM'DEN ÇIKARACAĞIM

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise, Beştaş ve Buldan'ın konuşmalarına tepki gösterdi. Kahraman, "Kürt illeri" diye bir şey olmadığını öne sürüp şunları söyledi:

"Türk coğrafyasında sadece Türkiye Cumhuriyeti hükümeti var. Anayasaya üst düzeyde karşıdır söylemleriniz. Türk illeri, Kürt illerini diyeni dışarı atmak lazım. Gelin derdinizin böyle olmadığını açıklayın, yoksa sizi TBMM'den atacağım. Kürt illeri nedir hanımefendi?"

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.