20 Eylül 2019
  • Istanbul 21.67°
  • Ankara 14°
  • Izmir 17.22°
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34
BIST100.339
Dolar5,7222
Euro6,3311
Altın276,67

Mazbata Nedir? Kimlere Verilir?

Yerel seçimlerin tamamlanmasının sonrasında bir çok insanın aklına "Mazbata nedir? Kimlere verilir" sorusu geldi. Bizde bu soruların cevabını sizler için derledik.

Mazbata Nedir? Kimlere Verilir?

Mazbata Nedir? Kimlere Verilir?

Seçimin kesinleşmesini ve adayın veya adayların resmi olarak vazifeyi hak ettiğini söyleyen mazbata, son günlerin araştırılan meseleleri arasında yer alıyor. İşte mazbata nedir sorusunun cevabı ve mazbata hakkında ayrıntılı bilgi…

MAZBATA NEDİR?

Arapça kökenli bu sözcük, Osmanlı döneminden beri kullanılıyor. Resmî yazışmalarda ‘tutanak’ olarak isimlendirilen kelime, günlük dilde ‘mazbata’ biçiminde kullanılıyor.

Mazbata sözcüğü, daha çok genel seçimlerin sonrasında duyulsa da sadece milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi vazifelere seçilenler de mazbata ile vazifeye başlıyor.

MAZBATA KİMLERE VERİLİR?

Mazbata vekillere, belediye başkanlarına, danıştay, sayıştay, cumhurbaşkanı ve yargıtaylar almaktadır.

MAZBATA NE ZAMAN VERİLİR?

YSK Başkanı Sadi Güven, itiraz olmayan yerlerde mazbataların verileceğini ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, YSK binası önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, seçimin bittiğini ve geçici sonuçların siyasi partilerle paylaşıldığını söyledi.

1 Nisan’dan itibaren de itiraz sürecinin başladığını ve bu sürecin sürdüğünü kaydeden Güven, ilçe ve il seçim kurullarının itiraz olması halinde kararlarını vereceğini ifade etti.

2 Nisan'da saat 15.00’e dek ilçe seçim kurullarına itiraz süresinin olduğunu anımsatan Güven, “İlçe seçim kurullarının 2 günlük bir karar verme süresi var. İl seçim kurullarında bir günlük itiraz süresi var. Onlar da 2 günlük bir süre içinde itirazlara karar verecekler. Ardından 3 gün içinde de isterlerse bize gelecekler. Süreç bu biçimde işleyecek” diye konuştu.

Sadi Güven, mazbatalarla ilgili soru üzerine, “İtiraz olmayan yerlerde mazbatalar verilecek” karşılığını verdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz