Marmara İçin Uzmanlardan Korkutan Uyarı! Tarih Verdiler

Deprem uzmanları, 17 bin 840 kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yıl dönümü için flaş açıklamalarda bulundu.

Felaket olarak da adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yarın 18'inci yıldönümü... 17 bin 840 kişinin hayatını kaybettiği Marmara depreminin yıldönümü öncesi'nde, deprem uzmanları flaş açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan bazıları...

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: Yaşanacak olan depremin 2045 dolaylarında gerçekleşmesini bekliyoruz.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: İstanbul'da büyük bir deprem beklemiyoruz. Yerkabuğu deprem yaratacak gerginlikte değil. Dolayısıyla Marmara gergin değil. Gerilmeyen bir yaydan ok atılmaz. Çalışmalarımız beklenen depremin 2045 yılı dolayında olacağını gösteriyor.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür: 17 Ağustos'un üzerinden 18 yıl geçti ama çok şey yaptık gibi görünse de konutları depreme hazırlayamadık. Bodrum'da yapı bloku iyi bir sınav verdi. Yapı blokunun tüm Türkiye'de depreme hazır olması gerek. Marmara depremini yakın zamanda bekliyoruz. 2045 yılına da kalmayabilir.

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Beklenen deprem yakın gelecekte olacak. Birtakım belirtiler var ama belirgin bir tarih vermek doğru olmaz. İstanbul'da riskler çok arttı. Yüksek katlı binalar her yerde. Yapı denetimi sorunlu.

İnşaat Malzemesi Sanayiciler Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan: Ülkemizde 7 milyondan fazla riskli konumda yapı var. Yaşanan her deprem sonrası felaket senaryoları dile getirmek yerine, ülkemizin daha güvenli yapılara ulaşmasını sağlamalıyız ve depremi bir risk olmaktan çıkarmalıyız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR