Mardin'de 2'nci Hudut Tabur Komutanı Kaçakçılıktan Tutuklandı

. Mardin'de 2'nci Hudut Tabur Komutanı Kaçakçılıktan Tutuklandı.

Mardin'de 2'nci Hudut Tabur Komutanı Kaçakçılıktan Tutuklandı

Mardin'de Kaçakçılık Ve Rüşvetten 4'ü Astsubay 9 Kişi Tutuklandı

Olay yeri Mardin/Nusaybin. İlçede bulunan 2'nci Hudut Komutanı İlkay Katı'nın da aralarında bulunduğu 9 kişi göçmen, sigara, telefon kaçakçılığından tutuklandı. 

 Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve “gizlilik” kararı konulan bir soruşturma kapsamında Ağustos ayı içinde aralarında Nusaybin’de bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanı Piyade Binbaşı İlkay Katı ile astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı’nın da olduğu birçok kişiye yönelik operasyon yapıldı.

 

İki ayrı dalga şeklinde yapılan operasyon kapsamında askerlerin ağırlıkta olduğu 20’yi aşkın kişi gözaltına alınırken, operasyonun “Göçmen kaçakçılığı” ve “Rüşvet” almakta yapıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Binbaşı İlkay Katı, astsubaylar Nihat Mutaroğlu, Gürkan Sinan ve Aziz Çakı ile birlikte sivil A.Ç., K.M., H.A., R.K. ve O.A. aynı suçlamalarla tutuklandı.

 

'BURAYA GELEN ASKERLER ZENGİN OLUYOR'

MA'dan Ahmet Kanbal'ın haberine göre; soruşturmada yakalanan bir kişinin ifadesi ve ihbar sonucu bir grup göçmenin Nusaybin’den batı illerine gitmek isterken yakalanması sonucu başlatıldı.  Temmuz 2019’da göreve atanan Binbaşı İlkay Katı, “Buraya gelen askerler zengin oluyor” diyerek, diğer astsubayları kaçakçılık konusunda ikna etti. Bunun üzerine kaçakçılıkta ilişkili olacakları sivil isimlerle irtibata geçtiler. Hem Türkiye tarafında hem de Suriye tarafında ilişki kurdukları isimlerle birlikte sigara ve telefon kaçakçılığı yapmaya başladılar. Binbaşı İlkay Katı, getirilen sigaranın sınırdan geçirilerek, alıcılara teslim edilene kadar tüm güvenliğini sağlayacağı yönünde kaçakçılara taahhüt verirken, kazandıklarını ortak bir şekilde paylaşma yönünde anlaştılar. Yapılan her sevkiyatta 8 ila 10 bin dolar arasında kazanç sağlayan şebeke, kaçak malzemeleri sınırdan geçirmek için de nüfuslarını kullandı.

ASKERLER SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Kurulan şebeke, sigara kaçakçılığının ardından göçmen kaçakçılığı da yaptı.  Suriye'den gelen göçmenleri sınır hattındaki askeri bölgelerden geçiren şebekenin önünü Binbaşı Katı açarken, Nusaybin üzerinden batı illerine gitmeyi planlayan göçmenler 18 bin dolar karşılığında gruplar halinde geçirilmeye başlandı. Ancak bir süre sonra şebeke teknik takibe alınırken, bir grup göçmenin yakalanması üzerine Binbaşı Katı ve beraberindeki askerler, göçmenlerin serbest kalmasını sağlamaya çalıştı. Ancak daha önce teknik takibe alınan ve haklarında soruşturma açılan şebeke, yaşanan son olay üzerine gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Binbaşı Katı suçlamaları reddederken, beraberindeki askerler ise üzerlerine atılı suçlamaları kabul etti. 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR