Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda, 23 Mayısta rahatsızlanarak revire gelen ve bir askerin hayatını kaybettiği bin 49 askerin hastaneye sevk edildiği olayla alakalı adli soruşturma başlatıldığını aktardı.

Cumhuriyet Başsavcısı Şimşek, verdiği açıklamada, 23 Mayısta bulantı ve karın ağrısı şikayetiyle revire gelen bin 49 askerden 207'si hastanelerde tedavi altına alındığını, bir askerin hayatını kaybettiği olayın nedeninin ilk bulgulara göre gıda zehirlenmesi olduğunun anlaşıldığını belirtti.

RAPORLAR BEKLENİYOR

Olayın yaşandığı askeri birlikte yenilen yemekten şüphe edildiği açıklayan Şimşek, şunları ifade etti:

"Vilayetimiz 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bulantı, kusma ve ishal şikayetleri neden ile hastanelere gelen askerlerle alakalı durum hakkında Manisa savcılığı olarak adli soruşturma başlatıldı. Adli soruşturma içerisinde sağlık ekibinden bilirkişi heyeti oluşturduk. Alınan tahlillerin neticesi tam anlamıyla anlaşılamadı. Tahlillerin sonucuna göre bize bir rapor yazıp verecekler. Vefat eden askerle ilgili de İzmir Adli Tıp Kurumundan kesin ölüm nedeni raporu bekleniyor. Süreç devam ediyor. Şu ana kadar ulaştığımız nokta, askerlerin yediği yemekten kaynaklandığı gibi görünüyor. Muhtemelen o gün askerlere servis edilen hindi etinden şüpheleniyor."