Manisa'daki besin zehirlenmeleriyle ilgili olarak Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç görevden alındı. Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın talimatıyla görevinden alınarak EDOK Komutanlığı'na çekildi.

NELER OLMUŞTU ?

Manisa 1. Piyade Er eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda 17 Haziran'da yemekten sonra çok sayıda asker, kusma ve bulantı sebebiyle hastanelere götürülmüş, durumla alakalı soruşturma dahilinde çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda geçtiğimiz cumartesi gecesi 731 askerin yemekten etkilenmeleri ile alakalı yürütülen soruşturma dahilinde gözaltına alınan 40 kişiden 25'i mahkemeye sevk edilmişti. Gözaltında bulunan diğer 15 kişinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiğ açıklanmıştı.

Sayıları 150’yi bulan askerler Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Manisa Devlet Hastanesine sevk edildi. Askerlerin akşam vakti yedikleri tavuk yemeğinden zehirlendikleri ortaya çıkmıştı. Tedavileri titizlikle yapılan askerler sabah saatlerine kadar hastanelerde gözetim altında tutuldu ve öğle saatlerine doğru sayıları 150’yı bulan askerler taburcu edilmişti.

Sağlık Bakanlığı dün yapılan yazılı açıklamada askerlerin zehirlenme nedeni besin zehirlenmesi olduğunu açıklamıştı.