Malta'da Projeye Türkiye'den İtiraz Geldi

Malta'da mimari güzelliğiyle dikkat çeken ve "Osmanlı'nın Tac Mahal'i" olarak bilinen Türk Askeri Şehitliği'nin yanına sanayi kompleksi yapılmak isteniyor. Tamirhane, marangoz atölyeleri ve balık çiftliğiyle şehitliğe zarar verecek projenin durdurulması için Türk Büyükelçiliği resmi itirazda bulundu.

Malta'da Projeye Türkiye'den İtiraz Geldi

Malta'da Projeye Türkiye'den İtiraz Geldi

Malta’da mimarisiyle “Osmanlı’nın Tac Mahali” olarak kabul edilen Türk şehitliğinin yanına sanayi kompleksi yapılmak istenmesine Türk büyükelçiliği Maltalı bir mimar aracılığıyla itiraz etti.

3 KATLI TESİS İNŞA EDİLECEK

Başkent Valetta’nın Marsa semtinde yer alan şehitliğin yanına tamirhane ve marangozhane atölyeleri ile balık çiftliği gibi su ürünleri tesislerinin yapımı için Malta Planlama Kurumu’na başvuruda bulunuldu. Başvurunun onaylanması halinde 5 bin 744 metrekarelik alana yapılacak üç katlı tesis ile Marsa’da bulunan

ŞEHİTLİK ZARAR GÖREBİLİR

Türk şehitliğinin zarar göreceği düşünülüyor. Konu ile ilgili harekete geçen Türk büyükelçiliği projeyi durdurmak amacıyla resmen itirazda bulundu. 19’uncü yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu sınırları dışında yeni Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilen yapının zarar görmemesi için Maltalı akademisyenler “Ulusal mirasın bir parçası olan Osmanlı-Müslüman mezarlığının tamamen korunması sağlanmalı” diyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR