Türk'ün geçmişi hiçbir milletin tarihi ile karşılaştırılamayacak kadar eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferlerden bir tanesi de 26 Ağustos 1071 Cuma günü kazanılan Malazgirt Zaferi’dir. Kazanılan bu zafer öyle bir ykseliştir ki; Selçuklu Sultanı Alparaslan’ın emrindeki 50 bin kişilik iman erleri Türk Ordusu’nun, 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu eze eze yendiği “Malazgirt Şahlanışı” dır. Selçuklu Sultanı Alpaslan liderliğindeki 50 bin kişilik Türk Ordusu, Romen Diyojen komutasındaki 200 bin kişilik Bizans Ordusu’nu 26 Ağustos 1071 tarihinde Malazgirt’te hezimete uğratmıştır. Sultan Alparslan bu zaferle Anadolu’nun tapusunu Müslüman Türk Milleti’ne hediye etmiştir. Malazgirt zaferiyle Anadolu sonusuza dek Müslüman Türk yurdu olmuştur.

Reis-i Cumhur Erdoğan'da yaptığı açıklamalarda bundan böyle her yıl Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümlerinde anma törenlerinin düzenleneceğini duyurdu.

Reis Cumhur Erdoğan şunları söyledi:

Tüm gücümüzle 2053 ve 2071 hedeflerine konsantre olacağız. 26 Ağustos'ta Malazgirt'teyiz. Bundan sonra her 26 Ağustos'ta Malazgirt'te olmak sureti ile 2071'in tohumlarını atacağız.

Milletimizden gördüğümüz destekle bu gücün altından kalkma gücüne sahibiz yeter ki nerede olduğumuzu bilelim. Az evvel  Sayın Başkanımız ifade etti; O gurur kibir var ya, eğer biz bunları ayaklar altına alabiliyorsak, yol açıktır. Pınar Hisar Cezaevi'ne giderken 'Bu şarkı burada bitmez' dedik. Allah'ın izni ile bitmeyecek.

Milletimiz ile ne diyoruz; "Beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor"