Malazgirt Toprağı Fatih Sultan Mehmet'in Kabrine Bırakıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Osman Aşkın Bak, Okçular Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun düzenlediği etkinlikte konuştu.

Malazgirt Toprağı Fatih Sultan Mehmet'in Kabrine Bırakıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Malazgirt, bir fetih ruhudur, sürecin başlangıcıdır." ifadelerini kullandı.

Bak, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Okçular Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun gerçekleştiridği etkinlikte konuştu.

Türkiye'nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri olduğunu anımsatan Bak, "Çanakkale ruhunu taşıyan yüz binlerce gencimizi Çanakkale'ye götürdük. Yüz binlerce genç, bakanlığımız, belediyeler, sivil toplum kuruluşlarınca Çanakkale'ye götürüldü. Oradaki ruhu yaşadılar. Ben inanıyorum ki bu dönmde Malazgirt'te başlayan bu hareket, heyecan ve Anadolu'nun fetih ruhunu gençlerimiz orada idrak ederek, Türklerin Anadolu'ya gelmesiyle beraber neler başardığını ve neler yaptığını ve cihan imparatorluğuna doğru yürüdüğünü anlayacaklar. Malazgirt, bir fetih ruhudur, sürecin başlangıcıdır." diye konuştu.

Bak, Anadolu'da neler yaşandığının gençlere anlatılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bakanlık olarak gerekli destekleri verdiklerini dile getiren Bak, şunları kaydetti:

"Ben inanıyorum ki 26 Ağustos'ta Sayın Reis-i Cumhur'un da katılmasıyla, orada yapılacak okçuluk ve etnospor etkinlikleriyle gençlerimizin orada sabahlamaları, manevi havayla beraber fetih ruhunu kazanmalarıyla geleceğe daha güçlü bir şekilde yürüyeceğimize inanıyorum. Bu bir süreç. Gençlerimizin ne denli kutlu bir topluluktan geldiklerini anlamaları için önemli bir süreç. Tüm dünyaya şunu göstermeliyiz. Biz bin senedir bu topraklardayız. Gidecek başka yerimiz yok. Şu anda bize yapılan içeriden ve dışarıdan gelen her türlü saldırıya karşı 'Bu topraklar bizim topraklarımız. Bu topraklarda şehit olacağız.' demeliyiz."

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, bu yıl Malazgirt'te düzenlenecek etkinliklerle şehitlerinin ruhunu şad edeceklerini söyledi.Yıldız, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu etkinliklere katılacağını ifade ederek, "Gençlerimizi ve milletimizi de Alparslan'ın Malazgirt Ovası'na geldiği gibi gelmeleri konusunda davette bulundular. Malazgirt Zaferi, tarihin dönüm noktalarından biridir. Şüphesiz Alparslan Anadolu'ya geldiğinde, barış, kardeşlik ve hak için, Anadolu'da bu değerlerin tesisi için bir medeniyetin yükselişinin temellerini attılar." diye konuştu.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı ve Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan da Malazgirt ve 1071'in yeni Türkiye'nin kimliğinin oluşmasında önemli rol oynayacağını kaydetti.


Son 15 senede milletin liderinin arkasında olduğunu hatırlatan Erdoğan, milletin şehitlerinin açtığı yolda büyük adımları atmaya namzet olduğuna vurgu yaptı.

Erdoğan, Malazgirt, Çanakkale ve bütün zaferlerin hakkıyla anlaşıldığında milletin çok büyük işler yapacağını dile getirdi.

Konuşmalarıdan sonra Bakan Bak, Erdoğan ve Yıldız, ok atışı yaptı. Daha sonra Bak ve beraberindekiler Fatih Sultan Mehmet'in kabrinde dua ederek, Malazgirt'ten getirilen toprağı serpti.

Etkinliğe Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da katıldı.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri