15 Temmuz darbe girişimi esnasında, Ankara Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT'ın bombalanmasına karşı 4'ü kaçak 16 sanığın yargılandığı davanın görülmesine Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde sürdürüldü.

"BENİM 10 YAŞIMDAKİ KIZIM O GÜN ARADI"


Tatbikat var denilerek göreve getirildiğini ifade eden sanık Osman Kemal Küçük'e, tepki gösteren Mahkeme Başkanı Bayram Kınık, "20 senelik askerim diyorsun. Daha evvel böyle bir tatbikata şahit oldun mu? Benim 10 yaşındaki kızım o gece ağlayarak beni arıyor. 'Ankara bombalanıyor baba, çok korkuyorum' diyor. Sen uçan uçakları atılan bombaları görmedin mi? Sesleri hiç duymadın mı?" diye tepki gösterdi.

"SANA O EMRİ VERENİN ALNINA ÇAKACAKTIN"


Sanığın emir verildiği şeklindeki sözlerine ise Başkan Kınık, "O zaman sana bu emri verenin alnına çakacaktın, neden kaçıyorsun" diye çıkıştı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve bir evvelki celsede cumhuriyet savcısının verdiği mütalaa sebebiyle karar çıkması beklenen davaya, 5'i sivil 16 tutuklu sanık yer aldı. Cumhuriyet Savcısı Mustafa Manga'nın esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmaları için söz verilen sanıkların çoğu, farklı nedenler ileri sürerek esas hakkındaki savunmaları için mahkemeden süre istedi.

"SANA NE, MİT MÜSTEŞARI İSTEDİĞİ KİŞİYLE GÖRÜŞÜR"


Esas hakkında savunma yapıp yapmayacağı sorulan sanık eski Astsubay Osman Kemal Küçük de savunması için süre istedi. Savunması dışında ilave etmek istediği bazı konular olduğunu söyleyen sanık Küçük, "Darbe kalkışmasından bir gün önce MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ÖKK Komutanı Zekai Aksakallı baş başa uzun saatler görüştü" diyerek söze başladı.

Sanığın bu sözleri üzerine araya giren Mahkeme Başkanı Bayram Kanık, "Sana ne? MİT Müsteşarı istediği kişiyle, sabaha kadar görüşür, konuşur. Seninle ne alakası var" diye çıkıştı.