Karslıoğlu, harita mühendislerinin 2 bin 500, 3 bin lira düzeyinde maaşla çalışırken dozer operatörlerinin 4 bin 500 lira, vinç operatörlerinin de 10-15 bin lira civarında maaşla çalıştığını kaydetti. Karslıoğlu, “Ancak piyasada vinç operatörü yok. Mimarlardan, mühendislerden daha fazla maaşı olan bir iş fakat aileler nedense okuyamayan çocukları daha basit mesleklere hatta devlet kurumlarında işe girdirmeye çalışıyorlar. İşsiz diye milletvekillerinin, hükümetin kapısını çalışıyorlar. Alın size iş. Maaşı da çok yüksek. Niye aileler bunu göz önünde bulundurmuyor” diye konuştu.

"TEHLİKELİ SINIFTA AMA OLDUKÇA GÜVENLİ"


Vinç operatörlüğünün diğer sektörlerle aynı çalışma koşullarına sahip olduğunu hatta piyasada çok fazla operatör olmadığı için daha toleranslı davranıldığının altını çizen Mustafa Karslıoğlu, tehlikeli sınıfta bir iş olmasına karşın teknoloji ve eğitim sayesinde oldukça güvenli olduğunu kaydetti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın vinç operatörlüğüne karşı bilgilendirme toplantıları yapıldığına değinen Karslıoğlu şunları söyldi:
“Bunu açığı kapatmak ve sorunu halletmek üzere ailelere eğitim vermemiz gerekiyor. İl il dolaşıyoruz, aileleri buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Umarım aileler sesimizi işitir ve çocuklarını bu tür mesleklere yönlendirirler. Teknoloji artık çok gelişmiş durumda. Yalnızca bu işi severek yapmaları gerekiyor. Yürürken başınıza gelecek kazalardan daha az tehlike içeriyor bu iş. Makine zaten olası tehlikeleri absorbe ediyor. En ufak tehlikede kilitliyor. Eğitimi de çok basit. Mesleki yeterlilik kurumuna has firmalardan eğitimini alıyorlar 3.5 ay boyunca ve mesleğe küçük yaşta başlamak gerekiyor. Ailelerin çocuklarına yön vermesi gerekiyor.”