Londra polisinden gelen açıklama doğrultusunda, polis ekipleri ve acil servis ekiplerinin cami çevresinde yaşanan olay ile yakından ilgilendiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Londra saati ile 00.20'de (TSİ 02.20) bir aracın kaldırımda bulunan yayalara çarptığı yönünde polise ihbar geldiği ifade edildi.

ARACIN SÜRÜCÜSÜ GÖZALTINA ALINDI

Polis, olayın detaylarına dair bilgi paylaşmazken, sosyal medya platformlarından gelen paylaşımlarda ise beyaz bir adamın aracını yayaların üzerine bilerek, kasten sürdüğü gelen beyanlar arsında.

CAMİNİN İMAMINDAN AÇIKLAMA! BU BİR TERÖR SALDIRISIDIR

Saldırıya dair Anadolu Ajansı muhabirine demeç veren Finsbury Park Camisi İmamı Muhammed Kozba, olayda yaralıların dışında yaşamını yitirenlerin de olduğunu belirtti.

İmam Kozba, şu noktada ölü ve yaralı sayısına dair herhangi bir sayı veremeyeceğini ifade ederek, "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok fazlaydı. Her akşam camimize yüzlerce kişi gelmekte. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak ifade etmeliyiz." dedi.

ÇARPMADAN ÖNCE MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM DİYE BAĞIRDI

Yaşanan olaya şahitlik eden Abdülraman Aidroos da, beyaz bir erkeğin, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırarak aracını yayaların üzerine kasten sürdüğünü dile getirirken, sürücünün çevre halkı tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini bildirdi.