Diplomamı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

İlk olarak ilkokul, ortaokul yada liseden mezun olmanızın sonrasında almış olduğunuz diplomayı kaybederseniz neler yapmalısınız? Bu vaziyette mezun olduğunuz eğitim kurumuna giderek, bir dilekçe ile diplomanızın kaybolduğunu ve tekrar çıkartmak istediğinizi duyurmanız lazımdır. Fakat burada çok karıştırılan bir nokta yer almaktadır. Diplomanın yeniden çıkartılması diye bir husus olmamaktadır. Alakalı eğitim kurumuna başvurunuzu yapmanızın sonrasında diploma yerine, mezuniyet belgesi vermektedirler. Bu belge de diploma yerine geçerli bir belgedir ve tüm işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Üniversite önlisans, lisans yada lisansüstü diplomanızı kaybetmeniz halinde ise uygulanan prosedür biraz daha değişiktir. Kaybolan diplomaların yerine ikinci örnek diploma başvurusu yapılması lazımdır. Bunun için bazı belgelere ihtiyaç duyulur. Bunlar; ikinci örnek diploma başvuru formu kimlik cüzdanı fotokopisi, diploma ücreti dekontudur. Evet üniversitenizin anlaşmalı bulunduğu bankaya üniversite diplomanızı kaybettiğiniz için bir para ödemelisiniz. Ardından bu dekontu da tekrar diploma almak için teslim etmelisiniz. Düzenlemiş olduğunuz bu belgeleri öğrenci işleri daire başkanlığının alakalı bölümüne teslim etmelisiniz.

İkinci örnek diploma bir defalığına verilmektedir. İkinci örneği de kaybetmeniz halinde tekrar düzenlenmez. İkinci örnek diplomaların üstünde ikinci örnek ibaresi yer alır. İkinci örnek diplomalar esasen uygun olarak düzenlenir. İkinci örnek diplomaları başvuru yapmanızın sonrasında ortalama 10 iş günü içinde verilir. İkinci örnek diploma, diploma sahibine yada vekalet vereceği kişiye verilir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.