Laptop Yasağının Perde Arkası! Dünyaya Örnek Olduk

ABD ve İngiltere'nin Türkiye'ye uyguladığı laptop yasağının kaldırılmasının arkasında yatan neden ortaya çıktı.

Laptop Yasağının Perde Arkası! Dünyaya Örnek Olduk

ABD ve İngiltere'nin Türkiye'ye uyguladığı laptop yasağını, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, ''Atatürk ve Sabiha Gökçen'den İngiltere'ye yapılan uçuşlarda uygulanan laptop yasağı kaldırılmıştır. Teşekkürler" diyerek kararı duyurmuştu. Fakat Amerika uçuşlarında yasak halen geçerli olacak. Bu yasağın kaldırmasının perde arkası ortaya çıktı.

Avrupa Havalimanları Birliği (ACI Europe), ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi TSA(Transportation Security Admistration) ve İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi DfT (Department for Transport) Atatürk Havalimanına ilgili heyetlerini gönderdi. Havalimanını en ufak ayrıntıya kadar titizlikle inceleyen heyetler bu kadarını beklemiyorlardı. Heyet, Atatürk Havalimanındaki güvenlik önlemlerine tam not verdiler.

45 ÜLKEYE ÖRNEK OLDU

Avrupa Havalimanları Birliği, 45 Avrupa ülkesinde 500'den fazla havalimanına örnek olarak Atatürk Havalimanını önerilmesi yönünde rapor sundu. Olumlu raporunun ardından laptop yasağı kaldırıldı.

X-RAY CİHAZI VE PROFİL UYGULAMASI

AB ülkelerinin havacılık ve havalimanı otoriteleri, 2016 senesinde Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 14 kişinin öldüğü terör olayında DEAŞ'lı teröristlerin rahat bir şekilde girmesi nedeniyle terminal girişlerine Türkiye'deki havalimanlarında olduğu gibi X-Ray cihazı koyma kararı almıştı.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri