Kütahya Valiliğinden Porsuk Çayı'nın Kirletildiği İddialarına İlişkin Açıklama

Kütahya Valiliği, Porsuk Çayı'nın kirletildiği iddialarına karşın atık sulardan kaynaklı olumsuz bir durumun tespit edilmediğini açıkladı.

Kütahya Valiliğinden Porsuk Çayı'nın Kirletildiği İddialarına İlişkin Açıklama

Kütahya Valiliğinden Porsuk Çayı'nın Kirletildiği İddialarına İlişkin Açıklama

Kütahya Valiliğinin yapmış olduğu yazılı açıklamada, ulusal, yerel ve sosyal medyada yer alan haberlerde, Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Mesut Sadık Yurtman tarafından yapılan basın açıklamasında, Kütahya'da bazı fabrikaların arıtma yapmadığı veya arıtma tesislerini zaman zaman çalıştırmadan atıksu deşarjı yaparak Porsuk Çayı'nı kirlettiğine dair iddiaların yer aldığı ifade edildi.

Söz konusu haberde yer alan fabrika ve işletmelerle Kütahya Belediye Başkanlığının 1. ve 2. Organize Sanayi bölgelerinin tamamında atıksu arıtma tesislerinin bulunduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Tarafımızdan atık su arıtma tesislerine, çevre izni kapsamında rutin denetimlerle birlikte ani denetimler de yapılarak atık sularından numuneler alınıp Bakanlığımızca akredite olmuş laboratuvarlarda analizleri yaptırılmaktadır. Bu doğrultuda Porsuk Çayı'na atıksu deşarjı bulunan tesislerin analiz sonuçlarında bir olumsuz durum olması halinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çevre mevzuatı kapsamında gerekli idari işlemler yapılmaktadır. 2019 yılında ve 2020 yılı içinde bugüne kadar söz konusu firmaların atık sularından kaynaklı olumsuz bir durum tespit edilmemiştir."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz