Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Suriye'nin kuzeyinde çok hareketli PYD/YPG unsurları mevcuttur. Bize göre bunlar PKK'nın uzantılarıdır. Bunların birinci amacı Türkiye'ye tehdit oluşturmaktır. Türkiye Kuzey Suriye'de kendisine tehdit oluşturacak bir YPG hareketliliği görürse buna misliyle karşılık verir. Bu bir fantezi değil" dedi.

RUSYA İLE YARARLI GÖRÜŞMELER YAPILDI

Medyada yer alan bazı haberlerde Türkiye'nin Afrin'e operasyon için hazırlık yaptığı ve muhteme operasyonda Rusya'nın hava desteği vermesi için bu ülkeyle anlaşıldığı da iddiaa edilmişti.Kurtulmuş demecinde, "Rusya ile bu hususta yararlı görüşmeler yapıldı" ifadesini kullandı. Türkiye'nin muhtemel bir tehdit durumunda YPG'ye karşılık vermesinin Ortadoğu'daki savaşın bir parçası olmayacağının da altını çizen Kurtulmuş, "Türkiye'nin sınır güvenliğini koruması olmazsa olmaz yaklaşımımızdır" şeklinde konuştu.

"SAVAŞ İLANI DEĞİL"

Zaman zaman YPG unsurlarından "tehdit" niteliğinde açıklamalar geldiğini aktaran Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Tehditlere boyun eğmeyiz. İsmi Suriye Demokratik Güçleri ya da YPG olsun, bunların hepsi birbirinin aynı. PKK'lıların oluşturduğu göstermelik gruplardır. Eğer bir tehdit görürsek hiçbir şeye aldırış etmeyiz, gerekeni uygularız. Bu bir savaş ilanı değil. Biz gelecek tehlikeye karşı hazırlık yapıyoruz. Bu meşru bağımsızlığımızı korumamız için zorunlu bir durumdur. Afrin'den füze atanlara sessiz kalamayız."