Daha evvel sıradan basın açıklamalarında dahi binlerce kişinin bulunduğu HDP'nin, cezaevindeki milletvekilleri ve belediye başkanlarını ön plana çıkarmak adına Diyarbakır'da başlattığı oturma eylemi, bu defa halktan alaka görmedi. Cezaevindeki Demirtaş ve Yüksekdağ'ın "Sahiplenin" davetine karşın halkın itibar göstermediği ve neredeyse kırmızı kart gösterdiği eylem, yalnızca Büyükşehir Belediyesi eski başkanı HDP sözcüsü Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ile diğer milletvekilleri tarafından devam ettiriliyor.

YALNIZ KALDILAR

HDP geçtiğimiz salı günü, milletvekilleri ile belediye başkanlarının tutuklanmasına dikkat çekmek hedefiyle, sözde "Vicdan ve Adalet Nöbeti" başlattı. İlk durak olarak ise Diyarbakır seçildi. Merkez Kayapınar ilçesindeki Ekin Parkı'nda HDP Sözcüsü Osman Baydemir liderliğinde başlatılan oturma eylemine yalnızca çağrıyı yapanlar katıldı. Eyleme, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, İstanbul milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Diyarbakır Milletvekilleri Feleknas Uca, Nimettullah Erdoğmuş, Ziya Pir, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir katıldı.

HDP'YE YİNE CHP DESTEĞİ

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın da önceki gün beraberindeki heyetle beraber, eylem yapan HDP'lileri ziyaret etti. CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da, HDP'nin sözde "Vicdan ve Adalet Nöbeti"ne ilişkin, "Adalet istemini yükselten her türlü barışçıl, demokratik eylem saygı ile karşılanması ve yükseltilmesi gereken yöntemlerdir" ifadelerini kullanmıştı.