Kürt Devletine Kürtler de Karşı Çıktı

Optimar Araştırma Şirketi, 26 ilde 2 bin 37 kişiye Türkiye Irak ve/veya Suriye'de kurulacak bağımsız Kürt devlerini tanımalı mı diye sordu. Sonuç oldukça ilginçti.

Kürt Devletine Kürtler de Karşı Çıktı

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, 26 ilde yapılan araştırmada ’Türkiye Bağımsız Kürtistan’ı Tanımalı ve Desteklemeli' ifadesine katılanların oranının Kürt ve Zazalar arasında yüzde 23,8’de kaldığını açıkladı.

Optimar Araştırma şirketinin 26 ilde 2 bin 37 kişi ile yaptığı araştırmada Suriye ve Irak sınırları içerisinde bir Kürt devleti kurulmasına karşı; 'Türkiye Bağımsız Kürtistan’ı Tanımalı ve Desteklemeli' ifadesine katılanların oranı Kürt ve Zazalar arasında yüzde 23,8 olurken genel oylarda ise 'Türkiye Bağımsız Kürtistan’ı Tanımalı ve Desteklemeli' ifadesine katılanların oranı yüzde 7,9’da kaldı.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, "Yaptığımız araştırmaya göre Türk Halkı yüzde  70,7 oranında bir Kürdistan kurulmasına karşı çıkmaktadır. Türkiye başından beri bir Kürt devleti kurulmasına karşı olduğunu gerek Cumhurbaşkanı düzeyinde gerekse de Başbakanı düzeyinde karşı olduğunu ifade etmiştir.  "

Taşdemir "Türk kamuoyunda böyle bir karşı duruş var iken bu projeye Türkiye Cumhuriyeti’nin hiç bir kurumu destek veremez. Türkiye karşı çıktığı sürece de bir Kürt devletinin kurulması mümkün değil. Yaptığımız araştırmada yüzde  33,1’lik bir kesim de gerekirse bir askeri müdahalede bulunarak bu karar engellenmeli’ ifadesine destek vermişlerdir" şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR