Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, AA muhabirine, İncirliova'da yetiştirdiği develeri Türkiye'nin bir çok yerine gönderdiğini aktardı.

Son zamanlarda kurbanlık deve satışlarında artış yaşandığını dile getiren Kaya, "Bu günlerde deve satışlarında bir hareketlilik yaşanıyor. Türkiye'nin değişik vilayetlerinden arayan insanlar deve almak istediğini aktarıyor. Kurbana kadar da bu artış sürecektir. Bu aralar deve piyasası iyi. Deveye istek oldukça fazla." ifadelerini kullandı.

"DEVE KESMEK SANILDIĞI KADAR ZOR BİR İŞ DEĞİL"


Kurbanlık deve fiyatlarının 12 bin lira ila 15 bin lira arasında olduğunu kaydeden Kaya, Kurban Bayramı'nda 7 kişinin beraber kestiği deveden danaya göre daha çok et elde edildiğini söyledi.

Deve kesmenin dana kesmekten daha kolay bir işlem olduğuna vurgu yapan Kaya, "Devenin yapısı nedeniyle bazı vatandaşlarımız kaygı yaşıyor. Ancak deve kesmek görüldüğü gibi zor bir iş değil. Devenin dört ayağı bağlanır, ön bacaklarının bulunduğu bölgeden kesilir. İyi bir kasap bir deveyi çok kısa zamanda kesip paylaştırabilir." şeklinde konuştu.

Öte yandan Kaya bayramdeve kesmek isteyenlerin acele etmelerini zira ellerinde çok fazla devenin kalmadığını sözlerine ekledi.