Kurban bayramının yaklaşması üzerine birçok vatandaş kurban arayışlarına girdi. Canlı hayvan pazarlarının kurulması üzerine hayvanlar alıcılarını beklemeye başladı. Hayvan pazarlarında çok fazla hayvanın bulunması vatandaşın karar vermesinde zorlanmasına neden oluyor.

Hayvan alacak vatandaşlar hayvan seçimlerinde bilinçli olmalıdırlar. Ayvanın sağlıklı olup olmadığını anlamak ilk bakışta zor olabiliyor. Satıcılarda bayramın gelmesinden istifade ederek alıcılara hasta hayvanları verebiliyorlar. İşte bu hayvan kalabalıklığından ve kargaşasından etkilenip sağlıksız hayvanlara karşı önlem alınabilmesi için vatandaşın biraz dikkatli olması gerekmektedir.

Sağlıklı kurban, iri ve diri bir vaziyette olur.Kurbanlık hayvan bakılırken kör, topal gibi hayvanlara bakılmamalıdır. Hayvanın tüylerinin parlak ve canlı olması gerekmektedir. Herhangi bir yerinde sakatlık ve ciddi yaraların bulunmadığına emin olun.

Sağlıklı ve besili kurban, yandan ve üsten bakıldığında geniş ve dikdörtgen, arkadan bakıldığında ise kare şeklinde olmalıdır. Hayvanın gözleri canlı olup hareketlerinde bir sınırlama olmamalı, aksine dada hareketli hayvanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı hayvanların derileri elastik, tüyler ise daha parlaktır. Etli hayvanlarda, butlar dışa doğru ve dolgun bir şekilde gözükmelidir ve karnı sarkık olmamalıdır.
Hayvanın kuyruk sokuu ve döş kısmının fazla dolgun gözükmesi, çok yağlı olduğunu gösterir. Geniş ve normal bir dolgunluk hayvanın tam besili olduğunu belirtir.