Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaklaşan bayram önemli açıklamalarda bulundu. Eroğlu öncelikle, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşların bayramını tebrik ederek gerekli uyarıları yaptı.

Eroğlu, Kurban Bayramı'nın insanların içinde bulunan iyilik ve merhamet duygularını ön plana çıkardığını ifade ederek, ‘Dini ibadetimizi uygularken, sahip olduklarımızı yoksul kimselerle paylaşırken, hayvanlara eziyet ederek bu güzel ibadeti bozmayalım.’ açıklamasında bulundu.

HÜKME UYMAYANLARA 546 TL PARA CEZASI VAR

Hayvanların gereksiz ve uygunsuz olarak acı çekmelerine neden olmanın kanun ve yönetmelikler ile cezalandırılacağını belirten Eroğlu, Hayvanları Koruma Kanunu'nda bulunan ‘Hayvanların kesilmesi sırasında dinin belirttiği şartların dikkate alınmasını ve hayvanın korkutulmaması, acı çekmemesi, eziyet edilmemesi gerekir. Kesimler işinin ehli insanları tarafından, hijyen kurallarına uyarak yapılmalı.’ hükmünü hatırlattı. Eroğlu, bu hükme uymayanların hayvan başına bin 97 lira idari para cezasına tabi tutulacağını ifade etti.

Kesin olarak ölmeyen hayvanların vücutlarına eziyet ederek müdahalede bulunmanın da yasak olduğuna dikkat çeken Eroğlu, bu kanuna uymayanlara da 546 lira para cezası ödeyeceklerini söyledi.