Kurban Bayramının yaklaşması üzerine birçok hayvan pazarlarında hareketli günler yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde kurbanlık hayvanlar yavaş yavaş pazarlarda yerlerini almaya başladılar. Ülkenin farklı yerlerinden gelen hayvanlar, pazarlarda renkli görüntüler oluşturuyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı raporlarına göre, Türkiye'de 1 milyon 150 bini büyükbaş olmak üzere toplam 5 milyon 150 bin kurban için hayvan mevcut. Türkiye'de geçen yıl Kurban Bayramı'nda 920 bin büyükbaş, 2 milyon 950 bin küçükbaş hayvan kesildi. Bu sene kurban için hayvan sıkıntısı yaşanmayacağı düşünülüyor. Ülkede kurulan canlı hayvan pazarların da Kurban Bayramı canlılığı başladı. Kurban sahipleri, ‘Türkiye'de yeterince kurbanlık var. Dolayısıyla sıkıntı yok.’ açıklamasını yaptı.

Hayvan pazarlarında yaşanan hareketli günlerin yanı sıra vatandaşında aklına birçok soru işareti oluşmaya başladı. Hayvan kesim yerlerine olan güven, vatandaşın önem verdiği önceliklerden. Müslümanların kutsal dininin gereği olan hayvan kesmede en önemli şey helal kesim. Hayvanın helal bir şekilde kesildiğinden emin olmak isteyen vatandaş, kesim yerlerini araştırmaya çoktan başladı.

GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in kurban kesiminde helal ve temizlik şartlara uyulması gerekildiğini söyledi.