Kurban bayramının yaklaşması ile İslam coğrafyalarını büyük bir heyecan kapladı. İslam dininde önemli bir yeri olan kurban bayramı, Müslüman kullar için Allah’a yakınlaşma ve rızasını kazanma yolunda atılan büyük adımlardan birisidir. İhtiyaç sahibi insanlarla kurban kesmeye gücü yeten Müslümanlar arasında bir aracı niteliğindedir kurban. Kurbanı kesenlere bayram olduğu gibi, fakir ve yoksul insanlar içinde boğazlarından Allah için kesilen hayvanların eti geçtiği için bayram oluyor.

Bayram için son hazırlıklar yapılırken canlı hayvan pazarlarından renkli görüntüler de geliyor. Birbirinden farklı ve bir o kadar da güzel olan hayvanlar alıcılarını bekliyorlar. Vatandaşlar bu yılki kurban fiyatları hakkında oldukça endişeli. Kurbanlıklar geçen seneye nazaran fiyatlarda kısmen yükseklik gösteriyor.

2017 kurbanlık fiyatları belli oldu. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, satışa hazır 3 milyon civarında küçükbaş hayvanın olduğunu söyleyerek ‘Halen canlı küçükbaş hayvanın kilogram ücreti piyasada 17-19 lira hareketlilik gösterirken kurbanlık şartlarına haiz ortalama 45-50 kilogramlık küçükbaş hayvanın fiyatı 750-950 lira arasında gidip gelmektedir. Kurbanlıklar arasındaki fiyatlar hayvanın geldiği bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. İstanbul’da bulunan bir hayvanla Elazığ’da büyüyen hayvan ebetteki bir olamaz.’ dedi.